تزریق سلولی، روشی جدید برای درمان کمردرد مزمن - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
تزریق سلولی، روشی جدید برای درمان کمردرد مزمن

داده‌های کارآزمایی بالینی جدید نشان می‌دهد تزریقی که با کمک به بازسازی دیسک‌های آسیب‌دیده ستون فقرات، کمردرد را تسکین می‌دهد، مزایای پایداری دارد.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از هلث دی دکتر داگلاس بیل، محقق ارشد، رئیس رادیولوژی در رادیولوژی بالینی اوکلاهما گفت: اکثر بیمارانی که تزریق VIA دیسک را دریافت کردند، تسکین کمردردی را دریافت کردند که حداقل سه سال طول کشید.

نتایج نشان داد حدود ۶۰ درصد از بیماران سه سال پس از درمان ۵۰ درصد یا بهتر در درد خود بهبود یافته بودند، در حالی که بیش از ۷۰ درصد بهبودی بیش از ۲۰ درصدی در حرکت و عملکرد داشتند.

دکتر بیل گفت: “این یک تسکین پایدار در طول ۳۶ ماه است.” یافته های ارائه شده در جلسات پزشکی تا زمانی که در یک مجله معتبر منتشر شود، مقدماتی در نظر گرفته می شود.

بیل گفت: VIA Disc – نام تجاری مکمل آلوگرافت دیسک زنده – ترکیبی از سلول‌های مغز استخوان و بافت دیسک ستون فقرات از اهداکنندگان است. سلول ها “یکی از پیش سازهای تشکیل دیسک هستند.

آن‌ها دقیقاً از ناحیه‌ای انتخاب می‌شوند که پیش‌سازهایی برای تشکیل ماده دیسک هستند، برای توانایی آن‌ها در تجدید و تمایز از سلول‌های دیگر آزمایش می‌شوند و سپس با آلوگرافت (مواد دیسک) مخلوط می‌شوند و تزریق می‌شوند.

بیل گفت، پس از تزریق، ترکیب VIA Disc از سلول‌ها و بافت اهداکننده، سلول‌های داخل دیسک آسیب‌دیده را تشویق می‌کند تا با بافت سالم بازسازی شوند.

بیماری دژنراتیو دیسک علت اصلی کمردرد مزمن است و زمانی اتفاق می‌افتد که دیسک‌های لاستیکی که بالشتک بین استخوان‌های ستون فقرات را ایجاد می‌کنند شروع به از بین رفتن می‌کنند.

استخوان‌های ستون فقرات شروع به ساییدگی می‌کنند و با نزدیک‌تر شدن به هم، اعصاب را فشار می‌دهند و باعث درد و کاهش حرکت و انعطاف‌پذیری می‌شوند.

کارآزمایی بالینی در ابتدا شامل ۲۱۸ بیمار بود که به صورت تصادفی با VIA Disc یا محلول سالین به عنوان گروه کنترل تزریق شد. پس از یک سال، بیماران VIA Disc در مقایسه با بهبود ۴۵ درصدی در بیماران سالین، ۵۶ درصد بهبود درد و عملکرد خود را داشتند.

به گفته بیل در پایان دو سال، حدود ۳۵ درصد از بیماران در گروه VIA Disc برای کمردرد خود مجدداً تحت درمان قرار گرفتند، در حالی که ۵۰ درصد از بیمارانی که سالین دریافت کردند.

نتایج نشان داد که تمام افرادی که مجدداً تحت درمان قرار گرفتند، تزریق VIA Disc را دریافت کردند و در سه سال بعد، کل گروه ۵۱ درصد بهبود درد و عملکرد داشتند.

بیل گفت: “هیچ عوارض جانبی قابل توجهی وجود نداشت.این به خوبی قابل تحمل و بسیار امن بود.

وی افزود: «این درمان با آلوگرافت پیشرفت مهمی در نحوه درمان این بیماری است زیرا بهبود پایداری را هم در کمردرد مزمن و هم در کیفیت زندگی بیماران ارائه می‌کند.» پیامدهای این مطالعه بسیار گسترده است، زیرا این درمان به بسیاری از افرادی که از کمردرد رنج می برند راهی برای بهبود عملکرد و تسکین درد پایدار ارائه می دهد.