۶ نشانه غیر معمول که از وجود مشکلاتی در بدن خبر می دهند - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
۶ نشانه غیر معمول که از وجود مشکلاتی در بدن خبر می دهند

ما معمولاً تا زمانی که مشکلی رخ ندهد نگران سلامتی خود نمی شویم. گرچه حتی سالم ترین افراد هم می توانند گهگاه دچار مشکلاتی شوند، اما از برخی سیگنال های بدن نباید ساده گذشت. ما هم می خواهیم از برخی روش های بدن برای آگاه کردن شما از وجود مشکلی احتمالی در خود صحبت کنیم. به خاطر داشته باشید که اگر از چیزی نگران هستید باید به پزشک مراجعه کنید.

۱- مدفوع تان روی آب شناور می ماند

به گزارش بانک پزشکان به نقل از روزیاتو، در توالت فرنگی مدفوع به طور طبیعی زیر آب می رود. اما بروز تغییراتی در بدن ممکن است باعث شناور ماندن مدفوع شود. برخی مواد غذایی که مصرف می کنید ممکن است باعث ایجاد گاز در مدفوع تان شوند، امری که مانع از زیر آب رفتن مدفوع می شود. شناور ماندن مدفوع معمولاً مسأله ی نگران کننده ای نیست، اما شاید بهتر باشد مصرف مواد غذایی همچون لوبیا، شیر یا سیب را کمتر کنید چون می تواند باعث تولید گاز شوند.

۲- چشم هایتان همیشه خشک است

علت خشکی و خارش چشم هایتان شاید خیره شدن طولانی مدت به صفحه ی تلفن همراه یا کامپیوتر باشد. اما اگر متوجه خشکی شدید چشم ها و دهان تان شده اید، شاید نشانه ی التهاب باشد. خشکی مزمن چشم ها ممکن است بر اثر عفونت غدد اشکی باشد که وظیفه ی تولید اشک و بزاق را برعهده دارند.

۳- همیشه سردتان است

با فرا رسیدن فصل سرما و کاهش دمای هوا، طبیعی است که احساس سرما کنید. اما اگر متوجه شده اید که بیشتر اوقات سردتان است، ممکن است نشانه ی کم کاری تیروئیدتان باشد. از آنجایی که پایین بودن سطح هورمون تیروئید باعث کاهش سرعت سوخت و ساز بدن می شود، ممکن است به همین خاطر باشد که حتی در یک اتاق گرم هم احساس سرما می کنید.

۴- ریزش مو دارید

از دست دادن مقداری از موها طی روز امری طبیعی است، اما اگر یکباره با مقدار زیادی مو روی برس خود مواجه شدید، ممکن است نشانه ی کمبود آهن در بدن تان باشد. اگر از رژیم غذایی خود به اندازه ی کافی آهن دریافت نکنید، ممکن است بدن تان به طرق مختلفی تحت تأثیر قرار بگیرد که یکی از آن ها ریزش مو است. سعی کنید مواد غذایی حاوی آهن، مانند گوشت قرمز و آجیل بیشتر مصرف کنید تا مطمئن شوید آهن مورد نیاز بدن تان را دریافت می کنید.

۵- دندان هایتان بیش از حد حساس شده است

شاید دندان هایتان به مواد غذایی خیلی گرم یا خیلی سرد حساس شده باشد، اما این مسأله ممکن است نشانه ی مشکلات گوارشی هم باشد. سایش شیمیایی دندان و حساسیت دندانی ممکن است نشانه ی رفلاکس اسید معده باشد. اسید معده می تواند به لایه ی محافظ مینای دندان آسیب بزند، اما اگر دندانپزشک به موقع متوجه مشکل شما شود، به راحتی قابل درمان است.

۶- دائماً احساس تشنگی می کنید

نوشیدن به اندازه ی آب برای سلامت ما ضروری است، اما اگر همیشه احساس تشنگی می کنید، ممکن است نشانه ی دیابت باشد. از آنجایی که دیابت باعث جمع شدن گلوکز در خون می شود، کلیه ها سخت تر کار می کنند، امری که منجر به افزایش ادرار و تشنگی می شود.