فوت ۵۰ درصد مبتلایان به عفونت بیمارستانی در ICU - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
فوت ۵۰ درصد مبتلایان به عفونت بیمارستانی در ICU

رئیس بخش عفونی بیمارستان امام خمینی (ره)، نسبت به تبعات تجویز و مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها هشدار داد.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از مهر آرش سیفی، با اشاره به اینکه هدف مصرف منطقی آنتی‌بیوتیک درست مصرف کردن است، گفت: باید بتوانیم آنتی‌بیوتیک را در زمان مناسب و با مقدار و مدت درست تجویز کنیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: سازمان بهداشت جهانی طبق بررسی‌های به عمل‌آمده برآورده کرده است که حدود ۸ تا ۱۳ درصد بیمارانی که در بیمارستان‌ها بستری می‌شوند مبتلا به عفونت بیمارستانی می‌شوند که به نظرم عدد قابل‌توجهی است.

سیفی یادآور شد: در وزارت بهداشت طی مقالات و تحقیقاتی که انجام شده در سال، حدود ۱۳۰ هزار مورد عفونت بیمارستانی در سطح کشور گزارش شده است. بحث عفونت‌های بیمارستانی بیشتر در بخش‌هایی در بیمارستان مطرح است که بیماران بدحال‌تر به مدت بیشتری بستری هستند و لذا در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیماران با نقص ایمنی بستری می‌شوند و بیشتر با این عفونت‌ها مواجه هستند که متأسفانه میزان مرگ‌ومیر این عفونت‌ها بسیار بالا است.

وی خاطرنشان کرد: تقریباً نیمی از بیمارانی که در ICU مبتلا به عفونت بیمارستانی می‌شوند، فوت می‌کنند.

رئیس بخش عفونی بیمارستان امام خمینی (ره) تصریح کرد: در حال حاضر عملاً با سونامی مقاومت‌های میکروبی مواجه هستیم این صحبتی که گاهی اوقات می‌شود که اگر رعایت نکنیم مقاومت‌های میکروبی ما را به چالش خواهد کشید به‌گونه‌ای مطرح است، چرا که ما در حال حاضر وسط این داستان در سطح جامعه و بیمارستان‌ها مواجه هستیم.

فلوشیپ کنترل عفونت بیمارستانی خاطرنشان کرد: چهارمین علت فوت در برخی کشورهای پیشرفته عفونت‌های بیمارستانی است به طوری که سازمان بهداشت جهانی ذکر می‌کند که اگر ما با همین روال مصرف غیرمنطقی در بحث آنتی‌بیوتیک‌ها حرکت کنیم تا سال ۲۰۵۰ تقریباً سالانه ۱۰ میلیون مرگ ناشی از عفونت‌های مربوط به میکروب‌های مقاوم را جهان تجربه خواهد کرد.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: هر بار آنتی‌بیوتیکی که اختراع و کشف شده در کمتر از ۱۰ سال نسبت به آن مقاومت ایجاد شده و این نشان می‌دهد که ما در وضعیت نامناسبی هستیم و باید از آنتی‌بیوتیک‌هایی که در حال حاضر داریم به بهترین نحو استفاده کنیم؛ مشکل ما بحث مقاومت‌های میکروبی و راه‌حل مصرف منطقی آنتی‌بیوتیک‌ها است.

سیفی ادامه داد: در سطح جامعه ما برای در مان سرماخوردگی و آنفلوانزا مردم تقاضای آنتی‌بیوتیک از پزشکان دارند که به نظرم باید مقاومتی از طرف همکاران پزشک ما صورت گیرد که بی‌دلیل با تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها با افزایش مقاومت‌های میکروبی در جامعه مواجهه نشویم.

وی افزود: در شایع‌ترین داروهایی که در سطح کشور استفاده می‌شود اقلام آنتی‌بیوتیکی متعددی به چشم می‌خورد. متأسفانه شاهد هستیم که بعضی از آنتی‌بیوتیک‌ها هم دارای رنکینگ و درجه بالایی از مصرف در سطح جامعه هستند.

سیفی گفت: دستورالعمل‌ها طی دهه‌های اخیر توسط سازمان‌های معتبر جهانی و حتی سازمان‌های محلی در زمینه مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها ارائه شده اما پایبندی این دستورالعمل‌ها به نظر من بسیار مهم است که در سطح جامعه توسط پزشکان عمومی و در بیمارستان‌ها توسط متخصصین عفونی باید رعایت شود تا بحران مربوط به مقاومت‌های میکروبی را کنترل کنیم.

وی افزود: در آینده نزدیک با پاندمی میکروب‌های مقاوم روبرو هستیم که بایستی آمادگی لازم را در این زمینه داشته باشیم. به طورکلی باید از آنتی‌بیوتیک‌ها محافظت کنیم تا آنها هم بتوانند از ما مراقبت کنند. این را بدانیم که ما در مقابل نسل‌های آینده مسئول هستیم و اتفاقاً استفاده صحیح و منطقی از آنتی‌بیوتیک‌ها یک مورد کاملاً اخلاقی و اثبات شده است که پزشکان باید رعایت کنند.