اهمیت معاینات دندانپزشکی افراد دیابتی - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
اهمیت معاینات دندانپزشکی افراد دیابتی

کارشناس سلامت دهان و دندان، با اشاره به تاثیر دیابت بر سلامت دهان و دندان بر اهمیت معاینات منظم دندانپزشکی و مراقبت صحیح از دندان ها در مبتلایان به دیابت تاکید کرد.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، بهناز ولی زاده گفت: دیابت یکی از بیماری‌های همه‌گیر و شایع در سراسر جهان است که گروه‌های سنی مختلف را درگیر می‌کند.

وی با اشاره به دیابت و مشکلات دهان و دندان مبتلایان به این بیماری، افزود: متأسفانه بسیاری از مبتلایان به دیابت از اهمیت بهداشت دهان و دندان آگاه نیستند و فقط درصد کمی از آن‌ها مراجعات منظم به دندانپزشک دارند.

به گفته، ولی زاده، بیماری لثه، از دست دادن دندان، خشکی دهان، پوسیدگی‌های دندانی، سوزش دهان، اختلال چشایی، اختلال عملکرد غدد بزاقی، تأخیر در ترمیم زخم و بیماری کاندیدیازیس (یک نوع بیماری قارچی) از جمله تظاهرات دهانی مرتبط با دیابت است.

کارشناس سلامت دهان و دندان با تاکید بر این که مراقبت دهان و دندان در افراد مبتلا به دیابت نسبت به افراد عادی دارای اهمیت بیشتری است گفت: البته این موضوع به این معنی نیست که افراد دیابتی باید از روش‌های درمانی خاص و متفاوت دندانپزشکی استفاده کنند.

وی معاینات منظم دندانپزشکی را موضوعی بسیار با اهمیت در زندگی مبتلایان به دیابت برشمرد و تاکید کرد: این افراد باید با نحوه صحیح مراقبت از دندان‌ها آشنایی داشته باشند و مبتلایان حتماً باید به دندانپزشک، بیماری خود را اطلاع دهند.

ولی زاده دیابت را یک عامل خطر شناخته شده برای بیماری پریودنتال (بیماری لثه) عنوان کرد و گفت: میزان تخریب بافت پریودنتال با سطح کنترل قند خون و مدت زمان ابتلاء به بیماری دیابت ارتباط دارد. این موضوع اهمیت رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان و مراجعات منظم به دندانپزشک را بیش از پیش مشخص می‌کند.

وی، یکی از مشکلات و دغدغه‌های بیماران دیابتی را کم شدن میزان بزاق در دهان عنوان کرد و افزود: کاهش میزان بزاق، قدرت پاکسازی دهان را کاهش می‌دهد و می‌تواند زمینه پوسیدگی دندان‌ها را فراهم کند.

به گفته، ولی زاده، تغییر عادات غذایی، دشواری در تکلم و سخت شدن تحمل پروتزهای دندانی در دهان افراد دیابتی می‌تواند سبک زندگی مبتلایان را دستخوش تغییر کند و این بیماران را بیشتر در معرض عفونت‌های دهانی ناشی از بیماری لثه و خطر از دست دادن دندان‌ها قرار دهد.

او خاطرنشان کرد: مبتلایان به دیابت دچار تأخیر در ترمیم بافت‌های آسیب دیده هستند. این موضوع می‌تواند در مواردی نظیر کشیدن دندان یا جراحی‌های ایمپلنت بسیار تأثیر گذار باشد و با به تعویق افتادن بهبود زخم‌ها روند درمان را با دشواری روبرو سازد.