گردن درد همراه با سردرد و سرگیجه را جدی بگیرید! - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
گردن درد همراه با سردرد و سرگیجه را جدی بگیرید!

وقتی گردن درد و سرگیجه با هم اتفاق می‌افتند، ممکن است مربوط به فشرده شدن رگ خونی باشد که خون را به مغز می‌رساند. برخی از شرایط پزشکی مرتبط شامل انحطاط ستون فقرات یا بی ثباتی در گردن است که می تواند بر شریان مهره ای فشار وارد کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مدیسین نت گردن درد به هر درجه ای از ناراحتی در جلو یا پشت گردن بین سر و شانه ها گفته می شود. گردن درد می تواند کسل کننده، دردناک، تیز، سوراخ کننده، تیراندازی، سوزش باشد و ممکن است با حرکات خاصی از گردن افزایش یا کاهش یابد. گردن درد می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد.

سرگیجه چیست؟

سرگیجه را می توان به صورت گیجی همراه با عدم تعادل یا سبکی سر همراه با احساس غش یا از دست دادن هوشیاری یا «بیهوشی» مشخص کرد. تعادل ضعیف عموماً با سرگیجه همراه است. سرگیجه ممکن است با درد یا علائم دیگر همراه باشد یا نباشد.

علل و عوامل خطر گردن درد چیست؟

جراحت یا تروما
فشار عضلانی
بیماری دژنراتیو دیسک
فتق دیسک و رادیکولوپاتی دهانه رحم
آسیب رباط
بیماری تیرویید
لنفادنوپاتی
شکستگی
ابتلا به ویروس
عفونت باکتریایی
عفونت قارچی
اسکروفولا
کاروتیدیت
تومورها
سرطان
زونا

عوامل خطر برای گردن درد عبارتند از:

آسیب تروما
فعالیت ورزشی
سالخوردگی
بلند کردن سنگین
عفونت های ویروسی، باکتریایی و قارچی دهان، گلو یا گردن

علل و عوامل خطر سرگیجه چیست؟

علل سرگیجه می تواند شامل موارد زیر باشد:

کم آبی بدن
قند خون پایین (هیپوگلیسمی)
فشار خون پایین
اختلالات ریتم قلب (آریتمی)
حمله قلبی (سکته قلبی)
کم خونی
کمبود اکسیژن (هیپوکسی)
سردردهای میگرنی
سرگیجه موضعی خوش خیم
مریضی منیر
مواد مخدر، الکل یا داروها
آنسفالیت
مننژیت
سکته
تومور مغزی یا خونریزی
عفونت گوش داخلی یا تومور

عوامل خطر برای سرگیجه عبارتند از:

بیماری قلبی
سالخوردگی
دیابت و بیماری های پانکراس
مصرف ناکافی مایعات
عفونت های ویروسی
قرار گرفتن در ارتفاع بالا
سیگار کشیدن
مواد مخدر و الکل

علائم گردن درد و سرگیجه چیست؟

گردن درد می تواند با سفتی یا شرایط غیرعادی گردن همراه باشد و ممکن است با حرکات خاص گردن درد یا بدتر شدن درد وجود داشته باشد. گاهی اوقات تورم و حساسیت قابل توجهی در بافت های گردن مانند ماهیچه ها یا غدد لنفاوی وجود دارد که ممکن است بزرگ شوند. گاهی اوقات گردن درد با سرگیجه هم همراه است.

سرگیجه می‌تواند با تعادل ضعیف، غش کردن یا «بیهوش شدن»، آسیب، گفتار ضعیف یا حرکت حرکتی، خشکی دهان و سایر علائم همراه باشد.

دکتر کامران آزما عضو هیئت مدیره انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران بیان کرد : علل گردن درد متعدد است، ولی در کل منشا درد در ناحیه گردن یا از اجزا تشکیل دهنده ستون فقرات گردن نظیر عضلات، مفاصل و دیسک بین مهره ای است و یا درد ارجاعی و منشا آن خارج از گردن‌ است، نظیر میگرن و یا وجود آسیب ها و مشکلاتی در ناحیه سر.

درد گردن نشانه ی چیست؟

درد در ناحیه گردن گاهی می تواند نشانه‌ای از وجود یک بیماری ومشکل دیگر مثل «فیبرومیالژی» یا سایر «سندرم‌های درد عضلانی» باشد. لذا در ارزیابی اینگونه بیماران محل، مدت و کیفیت درد و سایر علائم همراه و این که چه عواملی تشدید کننده و یا تخفیف دهنده درد گردن است ، در تشخیص علت درد اهمیت زیادی دارد.

آزما، عامل اکثر اینگونه دردها را تنش ها و کشیدگی های عضلانی ناشی از ساختار قامتی بد، خوابیدن و نشستن طولانی مدت بخصوص در حالتی که گردن موقعیت و وضعیت مناسبی نداشته باشد دانست و گفت : چرخش های سریع گردن در حین ورزش هم باعث پدید آمدن این دسته از تنش ها و کشیدگی ها می شود.

عامل اصلی گردن درد چیست؟

رئیس مرکز تحقیقات بیومکانیک بالینی و ارگونومی دانشگاه علوم پزشکی متذکر شد: با وجودی که همه درد های گردنی ناشی از آسیب دیسک های بین مهره ای نیست، ولی همیشه بعنوان عامل گردن درد در بزرگسالان مطرح است .این آسیب ها یا بصورت تدریجی و ناشی از افزایش سن و در یک فرایند فرسایشی رخ می دهد و یا بصورت ناگهانی و ناشی از ضربه ، تصادف و نظیر آن ایجاد می شود. در هر صورت میزان شیوع آسیب های دیسک بین مهره ای در ناحیه گردن کمتر از ناحیه کمری است.

وی در خصوص علایم آسیب های دیسک بین مهرهای در ناحیه گردن گفت : در تعدادی از افراد این آسیب ها می تواند بدون علامت باشد. با این وجود نشانه ها و علائم بالینی مربوط به فرسایش و آسیبهای دیسک بین مهره ای در ناحیه ستون فقرات گردن بستگی به میزان آسیب و میزان بیرون زدگی هسته دیسک و فشاری که بر ریشه های عصبی و یا نخاع وارد می کند معمولا به ۳ صورت و یا ترکیبی از ‌آنها خود را نشان می‌دهد.

این متخصص و استاد دانشگاه ادامه داد: یکی درد و خشکی بصورت موضعی و تنها در ناحیه گردن، دوم درد در ناحیه شانه ، بازو ، بین دو کتف و یا دست با درجاتی از ضعف و اختلال حس بصورت یک طرفه یا دو طرفه و سومین حالت، علایم و نشانه های فشار بر نخاع نظیر مشکل در راه رفتن و یا اختلال در دفع ادرار و مدفوع .

آزما در رابطه با نحوه درمان این دسته از عارضه ها گفت: درمان آسیب های دیسک گردن به دو روش عمده جراحی و یا غیر جراحی صورت می گیرد. خوشبختانه اکثر موارد پاسخ خوبی به درمان های غیر جراحی می دهند؛ عدم جواب و باقی ماندن درد علی‌رغم اقدامات درمانی حمایتی از موارد ارجاع بیماران به جراح است ولی مواردی هستند که درصورت وجود از ابتدا درمان جراحی توصیه میگردد .

وی تشریح کرد: درد و کرختی و خواب رفتگی دست لزوما به معنای جراحی دیسک نیست مگر وجود درد غیر قابل تحمل که فعالیت های روزمره را به نحو قابل توجهی مختل کرده باشد و یا همراهی با ضعف در عضلات دست و بازو و یا همزمانی با علایم فشاری و التهاب در نخاع گردنی.

عضو هیئت مدیره انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران خاطرنشان کرد: طیف وسیعی از درمان های غیر جراحی در دسترس است، از روشهای دارویی و تزریقات گرفته تا روشهای مختلف فیزیکی ، انواع کشش ها ، گردن بند ها و ورزش . بررسی های مختلف نشان داده اند که ترکیبی از ورزش های قدرتی و ورزش های مرتبط با افزایش انعطاف پذیری و بهبود دامنه حرکت گردن بخصوص در همراهی با سایر روش ها در بهبود درد و کاهش سطح ناتوانی دراینگونه آسیب ها موثر است.

این متخصص طب فیزیکی و توان بخشی گفت: بدلیل کاهش سطح کلی فعالیت در بیماران با دردهای انتشاری ناشی از آسیب‌های دیسک گردن ورزش های هوازی هم جز برنامه های ورزشی این افراد قرار می گیرد در این خصوص با شروع کاهش علایم دیسک گردن معمولا انجام فعالیت هایی نظیر شنا ، دوچرخه سواری و پیاده روی بلامانع است ولی انجام بعضی از فعالیت ها و ورزش ها ممکن است مضر باشد مثل دویدن یا پریدن و ورزش های هوازی با شدت بالا و یا بلند کردن وزنه های سنگین بویژه بردن این وزنه ها به بالای سر .

به گفته آزما، ورزش حتی بدنبال جراحی دیسک های گردن توصیه می شود که معمولا شبیه ورزش هایی بیماران جراحی نشده هست ولی به جهت کاهش احتمال چسبندگی ناشی از جراحی و بهبود دامنه حرکتی توصیه بیشتری بر ورزش های کششی داریم. زمان شروع ورزش هم بهتر است جراح مربوطه با توجه به نوع عمل و شرایط ویژه فرد تعیین کند .

وی در پایان ذکر این نکته را ضروری دانست که بیماران اگر در حین انجام ورزش های گردن احساس سبکی سر، سردرد، سرگیجه و یا اختلال در تعادل داشته باشند و یا اگر احساس درد شدید در ناحیه گردن و با افزایش میزان درد و کرختی در دستان همراه بود می‌بایستی ورزش را متوقف و با پزشک خود مشورت نمایند .

چه زمانی برای گردن درد و سرگیجه به دنبال مراقبت های پزشکی باشید
با هر درد گردن یا سرگیجه غیرقابل توضیح یا مداوم، با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید. این برای تعیین اینکه آیا علائم بی ضرر (خوش خیم) و موقت یا جدی و تهدید کننده هستند ضروری است.

اغلب می‌توانید علل شایع گردن درد و سرگیجه بی‌خطر – از جمله کشیدگی گردن، عفونت‌های ویروسی دهان و گلو، و کم‌آبی جزئی – را با درمان‌های خانگی و آبرسانی مجدد کنترل کنید. می‌توانید از مسکن‌های بدون نسخه مانند استامینوفن (تایلنول)، استراحت، مسکن‌های موضعی و کاربردهای حرارتی برای دردهای جزئی استفاده کنید.

چه متخصصانی شرایطی را که باعث گردن درد و سرگیجه می شوند درمان می کنند؟

متخصصانی که علل گردن درد و سرگیجه را ارزیابی و درمان می کنند عبارتند از:

پزشکان خانواده
پزشکان عمومی
پزشکان مراقبت فوری
پزشکان اورژانس
متخصصین مغز و اعصاب
متخصصین داخلی
پزشکان گوش و حلق و بینی
جراحان مغز و اعصاب
روماتولوژیست ها
متخصصین ارتوپد

چگونه پزشکان شرایطی را که باعث گردن درد و سرگیجه می شوند تشخیص می دهند؟

پزشکان پس از شرح حال و معاینه فیزیکی، شرایطی را که باعث درد گردن و سرگیجه می شوند، از جمله اندازه گیری فشار خون، تعداد تنفس و نبض تشخیص می دهند. پزشکان همچنین ممکن است آزمایش‌های دیگری را انجام دهند که شامل آزمایش خون، الکتروکاردیوگرام (EKG) و آزمایش‌های تصویربرداری مانند اشعه ایکس، سی‌تی‌اسکن، اسکن MRI و غیره است.

درمان بیماری هایی که باعث گردن درد و سرگیجه می شوند چیست؟

درمان شرایطی که باعث درد گردن و سرگیجه می شود به شرایط دقیق بستگی دارد. درمان ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

گرما
هیدراتاسیون
تزریق خون
تجویز گلوکز
درمان دیابت
تجویز اکسیژن
آنتی بیوتیک ها
شل کننده های عضلانی
داروهای ضد درد
سم زدایی
درمان های سرگیجه
مراقبت های قلب و عروق
جراحی مغز و اعصاب
فیزیوتراپی (شامل اولتراسوند، تحریک الکتریکی و تمرینات)
ماساژ دادن
بستری شدن در بیمارستان

پیش پروفایل شرایطی که باعث گردن درد و سرگیجه می شود

پیش پروفایل یا چشم انداز شرایطی که باعث درد گردن و سرگیجه می شود به شرایط خاصی که باعث ایجاد علامت می شود بستگی دارد. از آنجایی که علل شایع گردن درد و سرگیجه اغلب خوش خیم است، پیش پروفایل شرایطی که باعث گردن درد و سرگیجه می شود معمولا خوب است. با این حال، همانطور که در بالا ذکر شد، بسیاری از علل جدی گردن درد و سرگیجه می توانند پیش پروفایل یا چشم انداز بدتری داشته باشند.

چگونه از گردن درد و سرگیجه جلوگیری کنیم؟

تا حدودی می‌توانید با اجتناب از آسیب، هیدراته ماندن، معاینات منظم پزشکی، سیگار نکشیدن و به حداقل رساندن مصرف الکل از گردن درد و سرگیجه جلوگیری کنید.