۱۳ خاصیت شگفت‌انگیز انجیر که نمی‌دانید - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
۱۳ خاصیت شگفت‌انگیز انجیر که نمی‌دانید

در هر ۱۰۰ گرم انجیر خشک، ۲۴۹ کالری، ۳/۳ گرم پروتئین، ۹/۰ گرم چربی، ۶۹ گرم کربوهیدرات و ۶/۵ گرم فیبر وجود دارد.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از سلامت، انجیر مقدار زیادی کلسیم، آهن و پتاسیم به همراه میزان زیادی فیبر دارد که می‌تواند در کاهش وزن هم مفید باشد. انجیر با وجود قند بالا، برای سلامتی مفید است و حتی می‌تواند برای کاهش وزن هم موثر عمل کند.

تاثیر انجیر خشک بر لاغری

انجیر خشک نسبت به انجیر تازه ۵ برابر بیشتر کالری دارد. در هر ۱۰۰ گرم انجیر خشک، ۲۴۹ کالری، ۳/۳ گرم پروتئین، ۹/۰ گرم چربی، ۶۹ گرم کربوهیدرات و ۶/۵ گرم فیبر وجود دارد.

مفید برای افراد مبتلا به کم‌خونی

انجیر خشک حاوی مقادیر زیادی آهن و ویتامین C است؛ مخلوطی از این دو مادهٔ مغذی، انجیر خشک را به یک میوهٔ فوق‌العاده برای کم‌خون‌ها مخصوصاً افراد مبتلا به کم‌خونی فقر آهن تبدیل کرده است.

درمان یبوست

از خواص درمانی انجیر خشک، درمان و پیشگیری از یبوست است. انجیر خشک خیسانده در آب یا شیر می‌تواند مؤثرترین درمان برای رفع یبوست باشد.

داشتن موهایی سالم

وجود گوگرد در انجیر خشک باعث ازدیاد مو شده و از ریزش آن جلوگیری کرده و شوره سر را درمان می‌کند.

تقویت حافظه

خوردن انجیر خشک همراه پسته، بادام و گردو موجب تقویت حافظه و قدرت تعقل و تفکر می‌شود و گنجاندن آن در برنامه غذایی زنان باردار باعث تقویت حافظه جنین خواهد شد.

سلامت دهان و دندان

انجیر خشک باعث سفید شدن دندان‌ها و جرم‌گیری آن‌ها می‌شود و در ورم لثه موجب تسکین درد و رفع التهاب خواهد شد.

رفع تنگی نفس

شربت انجیر مسکن گلو و سرفه و ملین سبکی است، از این رو برای تهیه آن باید ۵ تا ۱۰ عدد انجیر خشک را در مقداری آب جوشاند تا آن‌که به حالت شربت درآید.

تقویت استخوان‌ها

انجیر خشک دارای فسفر است. فسفر در شکل‌گیری استخوان‌ها یا جوش خوردن آن‌ها پس از آسیب‌دیدگی یا شکستگی مؤثر است.

خواص انجیر خشک برای زنان باردار

انجیر خشک برای زنان باردار خواص زیادی دارد. انجیر خشک نه‌تن‌ها از لحاظ وجود ریزمغذی‌هایی مثل فیبر، آهن، کلسیم و منیزیم، دست‌کمی از انجیر تازه ندارد، بلکه سرشار از امگا ۳ است.

پیشگیری از سرطان سینه بعد از یائسگی

فیبر موجود در انجیر محافظ زنان در برابر ابتلا به سرطان سینه بعد از یائسگی است.

کنترل فشار خون

اگر افزایش سدیم با کاهش پتاسیم همراه شود، نتیجه آن افزایش فشارخون است. انجیر از طرفی دارای مقادیر زیادی پتاسیم و از طرف دیگر دارای میزان کمی سدیم است. در نتیجه این میوه برای مبارزه با فشارخون گزینه مناسبی است. انجیر با ایجاد تعادل در فشارخون برای شما آرامش به همراه می‌آورد.

انجیر خشک و لاغری

انجیر می‌توان برای کاهش وزن نیز استفاده کرد. انجیر منبع غنی از فیبر غذای با کالری کم است.

انجیر منبع عالی فیبر رژیمی است که به هضم غذا و کنترل وزن کمک می‌کند. میزان فیبر بالای این میوه، آب را جذب می‌کند و دفع مدفوع را راحت‌تر می‌کند. این میوه بهترین گزینه برای درمان یبوست است. همچنین وجود آنزیم موسوم به فیسین در انجیر قادر به متابولیز پروتئین به اسیدآمینه است که می‌تواند منجر به کاهش وزن شود.

رژیم انجیر و زیتون

این رژیم غذایی تنظیم‌کننده متابولیسم، کلسیم و فسفر استخوانی است. این رژیم همچنین جسم و روح را پاک‌سازی می‌کند.