۱۱ خاصیت شگفت‌انگیز سیر برای سلامتی - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
۱۱ خاصیت شگفت‌انگیز سیر برای سلامتی

سیر می‌تواند یک ماده باورنکردنی برای شروع سبک زندگی سالم باشد. خوشبختانه، سیر می‌تواند به عنوان یک داروی قوی در برابر التهاب در بدن باشد.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از فرارو از lifehack ، اولین مسئله‌ای که درباره سیر به ذهنتان خطور می‌کند، چیست؟ احتمالاً بوی سیر باشد. یا حتی ممکن است به یک غذای لذیذ فکر کنید که با این ماده غذایی خوشمزه باورنکردنی طعم دار شده است. شاید تا کنون به فواید باورنکردنی سیر، عضوی سبزیجات با خواص سلامتی شگفت انگیز فکر نکرده باشید (سیر از نظر علمی جزو سبزیجات است).

در طول این مطلب با فواید شگفت انگیز سیر و اینکه چگونه این مکمل طبیعی می‌تواند سلامت شما را بهبود ببخشد بیشتر آشنا خواهید شد.

۱. خواص دارویی

گرچه ممکن است امروزه سیر را فقط به عنوان یک طعم دهنده غذایی بشناسند، اما مردم در دوران باستان از آن به عنوان دارو استفاده می‌کردند!

بنا بر تحقیقات علمی، بیشترین مزایا ناشی از ترکیبات سولفور است که هنگام خرد شدن یا جویدن یک حبه سیر ایجاد می‌شود. به دلیل این خواص، سیر می‌تواند به سم زدایی و سلامت مفاصلو بدن کمک کند.

۲. جریان خون را بهبود می‌بخشد

مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۴ به این نتیجه رسید که مصرف سیر به افزایش قابل توجه جریان خون در مناطق مختلف بدن کمک می‌کند. این مطالعه نشان می‌دهد که این امر به دلیل تأثیر سیر بر میزان اینترلوکین -۶، ماده شیمیایی موثر بر التهاب در بدن است. در واقع افزایش جریان خون یکی از مزایای اصلی سیر برای سلامتی است!

۳. تقویت سیستم ایمنی بدن

احتمالا این مورد خیلی تعجب آور نباشد! از دوران کودکی، در اولین بروز سرماخوردگی، مصرف سیر توصیه می‌شده. یک مطالعه کشف کرد که در یک بازه زمانی ۱۲ هفته‌ای، مصرف حبه‌های سیر روزانه میزان سرماخوردگی را ۶۳ درصد در مقایسه با دارونما کاهش می‌دهند.

شواهدی برای این امر هم بنا به استفاده سنتی و همچنین برخی شواهد مبنی بر اینکه سیر حاوی خواص ضد میکروبی و ضد ویروسی است، وجود دارد. در واقع سیر می‌تواند به عنوان یک نیروگاه اساسی برای نگهداری از بدن در مقابله با بیماری‌ها باشد!

۴. تقویت متابولیسم

سیر در واقع به تقویت متابولیسم کمک می‌کند! در واقع سیر سرشار از ویتامین C، B ۶، منگنز و کلسیم است که همه برای کاهش چربی ضروری هستند. علاوه بر این سیر می‌تواند مقاومت به انسولین را کاهش دهد، که فاکتور مهمی برای متابولیسم و وزن سالم است! از طرفی سیر می‌تواند برای سم زدایی بدن نیز مفید باشد. یک عامل اساسی در کاهش وزن است.

۵. سم زدایی بدن

به نظر می‌رسد این مسئله ضد شهودی باشد که چیزی با چنین بوی تندی در واقع به پاکسازی بدن کمک کند، اما می‌تواند.

ترکیبات سولفیدریل موجود در سیر به طرز باورنکردنی در پاکسازی بدن از سموم بسیار قدرتمند هستند. در حالی که، در بیشتر موارد، کبد فعالیت خارق العاده برای پاکسازی بدن را انجام می‌دهد، اما همواره در یک دنیای آلوده زندگی می‌کنیم. قطعاً دریافت کمی کمک نمی‌تواند آسیبی برساند!

خواص موجود در سیر در واقع می‌تواند به تقویت آنزیم‌های سم زدایی در بدن کمک کند. اگر سم زدایی حتی قوی تری می‌خواهید، سیر می‌تواند با خار مریم هم افزایی داشته باشد. برخی از افراد حتی هر روز صبح سیر را با آب لیمو گرم می‌نوشند و باعث افزایش سم زدایی می‌شوند.

درنتیجه سیر قطعاً می‌تواند بدن را پاکسازی کند. با این حال، اگر مشکلی با بوی تند آن ندارید، به صورت خام بجوید.

۶. کاهش کلسترول

به نظر می‌رسد کلسترول بالا نبردی است که این روزها بسیاری از مردم درگیر آن هستند. خوشبختانه، با داشتن فواید شگفت انگیز سیر، این سبزی کوچک قدرتمند می‌تواند به شما کمک کند!

در حالی که شواهد محدود است، مواردی وجود دارد که نشان می‌دهد سیر سطح کلسترول را کاهش می‌دهد. از آنجا که ثابت شده است که مقاومت انسولین در صورت مصرف مداوم کاهش می‌یابد، مصرف سیر منطقی خواهد بود.

مطالعات نشان داده که سیر باید حداقل هشت هفته روزانه مصرف شود تا نتیجه به خوبی مشاهده شود. با این حال، نتایج ممکن است محدود باشد، بنابراین مهم است که با ورزش منظم و رژیم غذایی نیز به حل مشکل کمک کنید.

۷. افزایش عملکرد ورزشی

این ممکن است باعث شود بوی عرق بیشتر شود، اما آیا سیر در واقع می‌تواند عملکرد ورزشی را افزایش دهد؟ بعضی‌ها ادعا می‌کنند، بله!

از طرف دیگر، سیر دارای آنتی اکسیدان زیادی است که می‌تواند به محافظت از بدن در برابر استرس (از جمله استرس ناشی از ورزش) کمک کند. با این حال ممکن است دلیل علمی دیگری نیز داشته باشد. سیر می‌تواند باعث افزایش اکسید نیتریک شود که به نوبه خود رگ‌های خونی را گشاد کرده و جریان خون را افزایش می‌دهد.

سیر یکی از اولین مواد تقویت کننده عملکرد ورزشی در بازار بود! در حقیقت، سیر توسط ورزشکاران حتی در یونان باستان استفاده می‌شد.

۸. خواص ضد قارچی

سیر فقط از بین بردن ویروس‌ها، باکتری‌ها و پاکسازی بدن نیست. دارای خواص قارچی است. این یکی از مهم‌ترین مزایای سیر برای سلامتی است.

کاندیدا قارچی است که در بدن تمامی افراد وجود دارد. با این حال، برخی مطالعات نشان داده اند که کاندیدا می‌تواند در بدن “بیش از حد” رشد کند و در نتیجه مصرف قند بیش از حد، غذاهای فرآوری شده و یک رژیم غذایی کلی ضعیف در بدن نمایان شود. برخی مطالعات نشان داده که این مشکل می‌تواند منجر عوارض جانبی متعددی شود.

بسیاری از ورزشکاران و سایر افراد ممکن است این مشکل را تجربه کرده باشند. خوشبختانه، سیر می‌تواند یک ماده غذایی قدرتمند در مبارزه با این رشد منفی باشد! با همان خواصی که آن را به یک ضد میکروب تبدیل می‌کند، در مقابله با بسیاری دیگر از عوامل خارجی در بدن فوق العاده عمل می‌کند.

۹. خواص ضد التهابی

داروهای ضد التهاب این روزها تا حدودی به یک واژه پر سر و صدا تبدیل شده اند! بنا بر دلایلی بسیاری از افراد ادعا می‌کنند که التهاب‌ها در واقع می‌تواند یکی از دلایل اصلی بیماری باشند.

این التهاب مزمن در بسیاری از مواقع، افراد را با بیماری‌هایی مانند دیابت، آلرژی و آرتروز روبرو کرده است. برای کمک به درمان این مسائل، حل مشکل اساسی یعنی همان التهاب ضروری است.

خوشبختانه، سیر می‌تواند به عنوان یک داروی قوی در برابر التهاب در بدن باشد. طبق تحقیقات اخیر، به دلیل داشتن خواص ضد التهابی، می‌توان از سیر برای مقابله با آرتروز استفاده کرد.

در حالی که رژیم غذایی هنوز هم نقشی اساسی در کاهش التهاب بازی می‌کند، سیر همچنین می‌تواند یک ماده باورنکردنی برای شروع سبک زندگی سالم باشد.

۱۰. کاهش میزان فلزات سنگین در بدن

همانطور که قبلاً ذکر شد، سیر در کاهش سموم بدن فوق العاده عمل می‌کند. کاهش سطح فلزات سنگین در بدن یکی دیگر از مزایای سیر برای سلامتی است.

مطالعاتی بر روی بیماران مبتلا به مسمومیت با سرب و مصرف سیر انجام شد. نتایج نسبتاً تکان دهنده بود! پیش از این، از نظر علمی ثابت شده بود که سیر می‌تواند سمیت فلزات سنگین را کاهش دهد. بعدها، اثرات آن در آزمایش‌های بالینی بر روی افراد با مسمومیت با سرب اثبات شد.

۱۱۷ کارگر کارخانه از نظر غلظت بالای سرب در خونشان مورد آزمایش قرار گرفتند. این کارگران به دو گروه تقسیم شدند: گروه اول برای مصرف روزانه سیر و گروه دیگر برای مصرف d-penicillamine به مدت ۴ هفته. نتایج حاصل از سیر چشمگیر بود! در واقع سیر باعث کاهش تحریک پذیری و سردرد و کاهش رفلکس عمقی تاندون‌ها و فشار خون سیستولیک می‌شود، در حالی که d-penicillamine هیچ نتیجه اثر بخش و مطلوبی نداشت. گروهی که سیر مصرف کردند همچنین غلظت کمتری از سرب را تجربه کردند.

اگرچه مسمومیت با فلزات سنگین مسئله‌ای نادر است، اما همچنین می‌تواند دلیل اصلی برخی از نگرانی‌های مزمن سلامتی باشد.

۱۱. کمک به کاهش وزن

با وجود تمام خواص فوق العاده، تعجب آور نیست که سیر می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. خواص سیر در کاهش قارچ و میکروب‌ها، متعادل سازی قند خون و افزایش عملکرد ورزشی می‌تواند منجر به کاهش کلی وزن شود.

این چراغ سبز بزرگی برای بسیاری از افراد است که امیدوارند راهی برای تقویت تلاش‌های خود به منظور کاهش وزن پیدا کنند.

کلام آخر

در پایان روز، اگر به سلامت خود اهمیت دهیم، بدن نیز از ما مراقبت خواهد کرد. برای بسیاری از افراد، موضوع اصلی کشف بهترین قرص چربی سوز یا ضد التهاب در بازارها نیست. این در مورد دنبال کردن شیوه زندگی سالم است تا به درستی از زندگی لذت ببریم.

از آنجا که سیر می‌تواند به تعادل کلی در بدن کمک کند، می‌توانیم مطمئن شویم که به ما در رسیدن به اهداف تناسب اندام و سلامتی نیز کمک می‌کند.