خوردن این نوشیدنی های خوشمزه برای بانوان ممنوع! - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
خوردن این نوشیدنی های خوشمزه برای بانوان ممنوع!

به گزارش بانک پزشکان به نقل از برنا؛ مواد قندی موجب افزایش میزان گلوکز و غلظت انسولین در خون شده که میزان اشتها را افزایش داده و منجر به چاقی، فاکتور پرخطر اصلی بیماری قلبی عروقی، می‌شود.

محققان دانشگاه کالیفرنیا، زنانی که یک نوشیدنی یا بیشتر در روز می‌نوشند در مقایسه با زنانی که هرگز چنین نوشیدنی‌های مصرف نمی‌کنند حدود ۲۰ درصد بیشتر با ریسک بیماری قلبی مواجه هستند. و تنها نوشابه‌های گازدار مشکل زا نیستند بلکه نوشیدنی‌های میوه‌ای هم همراه با شکر افزودنی پرریسک هستند.

«چریل آندرسون»، پژوهشگر ارشد تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «ما پیش بینی می‌کنیم که چندین دلیل موجب می‌شود قند ریسک بیماری قلبی را افزایش دهد.»

وی در ادامه می‌افزاید: «مواد قندی موجب افزایش میزان گلوکز و غلظت انسولین در خون شده که میزان اشتها را افزایش داده و منجر به چاقی، فاکتور پرخطر اصلی بیماری قلبی عروقی، می‌شود.»

آندرسون تاکید می‌کند: «بعلاوه میزان بیش از اندازه قند در خون با فشار اکسایشی و التهاب، مقاومت انسولین، الگوی ناسالم کلسترول و دیابت نوع۲ مرتبط است، مشکلاتی که ارتباط قوی ای با ابتلاء به تصلب شریان، تنگ شدن تدریجی عروق خونی، دارند.»

بیش از ۱۰۰ هزار زن در کالیفرنیا در این مطالعه شرکت کردند.

محققان دریافتند افرادی که روزانه یک نوشیدنی قندی یا بیشتر می‌نوشیدند در مقایسه با زنانی که به ندرت نوشابه مصرف می‌کردند یا اصلاً چنین نوشابه‌های نمی‌نوشیدند ۲۶ درصد بیشتر با احتمال نیاز به جراحی نظیر آنژیوپلاستی برای کاهش جریان خون مواجه بودند و ۲۱ درصد بیشتر با ریسک سکته روبرو بودند.

به گفته محققان، گاهی اوقات افراد از نوشابه‌های رژیمی استفاده می‌کنند که آنها هم به دلیل داشتن مواد شیرین کننده مصنوعی نظیر ساخارین برای سلامت مضر هستند.

انجمن قلب آمریکا، سالم‌ترین نوشیدنی را آب آشامیدنی معرفی می‌کند که فاقد قند، شیرین کننده‌های مصنوعی و کالری است.