چه گروه‌هایی باید دُز یادآور واکسن کرونا را تزریق کنند؟ - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
چه گروه‌هایی باید دُز یادآور واکسن کرونا را تزریق کنند؟

طغیان مجدد کرونا در چین و هم‌زمانی آن با تعطیلات سال نوی میلادی و افزایش سفرهای خارجی، نگرانی‌هایی را درباره شیوع مجدد این ویروس و بیماری مرگ‌بار در کشور ایجاد کرده است، بیماری‌ای که براساس آخرین آمارهای وزارت بهداشت تاکنون در کشور بیش از ۷.۵ میلیون نفر را مبتلا کرده و ۱۴۴ هزار و ۶۷۵ قربانی نیز بر جای گذاشته است.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از روزنامه شرق، براساس آمارهای اعلامی وزارت بهداشت تاکنون ۶۵ میلیون و ۱۵۰ هزار و ۴۲۳ نفر دُز اول، ۵۸ میلیون و ۵۶۱ هزار و ۷۳۵ نفر دُز دوم و ۳۱ میلیون و ۳۹۸ هزار و ۵۶۳ نفر، دُز سوم و بالاتر واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند. مجموع واکسن‌های تزریق‌شده در کشور در حالی به ۱۵۵ میلیون و ۱۱۰ هزار و ۷۲۱ دُز رسیده که وزارت بهداشت در ابلاغی به معاونان بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور بر اجرای مصوبه کمیته ملی واکسن تأکید کرد.

دکتر مختاری آزاد پزشک و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز با بیان اینکه خوشبختانه فعلا این ویروس به صورت اپیدمی درنیامده است، افزود: درصدی از موارد ابتلا به ویروس هم‌زمان با فصل سرما، شامل کووید است.

وی بر اساس آخرین دستورالعمل وزارت بهداشت به تمام کسانی که شش ماه گذشته آخرین دز واکسن را دریافت کردند، یا افرادی که در گروه حساس جای دارند و دارای بیماری زمینه‌ای هستند، توصیه کرد که یک دز دیگر واکسن هم دریافت کنند.

این پزشک با انتقاد از خطر سهل‌انگاری نسبت به استفاده از ماسک مخصوصا از سوی مبتلایان بر لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی هم‌وطنان تأکید کرد. براساس ابلاغ معاون بهداشت وزارت بهداشت و مطابق مصوبه کمیته ملی واکسن افراد بالای ۱۸ سال دارای بیماری زمینه‌ای که حداقل شش ماه از تاریخ آخرین نوبت واکسن آنها گذشته است، نوبت یادآور واکسن کووید ۱۹ را دریافت کنند.