هجوم اومیکرون بعد از تعطیلات کریسمس - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
هجوم اومیکرون بعد از تعطیلات کریسمس

کرونا هنوز تمام نشده و شواهد آن را می توان از وضعیت بیماری در چین، ژاپن و برخی کشورهای اروپایی متوجه شد.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از مهر، آمارهای روزانه کرونا در کشور، نشان می‌دهد که اوضاع بیماری آرام است و تقریباً مرگ و میر روزانه بیماران هم صفر شده است.

همه این موارد، دست به دست هم داده تا احساس کنین که کرونا رفته و یا در حال رفتن است و ما می‌توانیم یک نفس راحت بکشیم. زیرا، دلهره و اضطراب کرونا، به شدت مردم را افسرده ساخته است.

اما، آن طور که از شواهد امر پیداست، این ویروس چموش فعلاً قصد رفتن ندارد و هر روز در چهره‌ای جدید خودنمایی می‌کند. با طوری که این بار شاهد سویه جدیدی از اومیکرون هستیم.

سویه BQ.۱.۱، جدیدترین سویه اومیکرون است که گفته می‌شود در چین خودنمایی کرده است. درست مثل اولین بار که کرونا از این کشور هجوم خود را به سایر کشورها آغاز کرد و در عرض دو سه ماه، همه کشورها درگیر این ویروس کُشنده شدند.

حالا، گویا با تغییر چهره ویروس، باید منتظر یکی دیگر از هجوم‌های کرونا باشیم که از خانواده اومیکرون بیرون آمده است.

شهنام عرشی سرپرست مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، با عنوان این مطلب که نزدیک به دو ماه است هیچ گونه موج جدیدی از بیماری کرونا را در کشور نداشته ایم، به بروز موج‌هایی از سویه های اومیکرون در اروپا و آمریکا و جنوب شرقی آسیا اشاره کرد و گفت: پیش بینی می‌شود بعد از تعطیلات سال نو میلادی، شاهد موج جدیدی از بیماری در کشورها و ایران باشیم.

وی ادامه داد: ما نگران ورود موج جدید بیماری از اروپا به ایران هستیم و سویه‌ای که در اروپا مشاهده شده، اما هنوز وارد کشور ما نشده است.

عرشی با تاکید بر اینکه پاندمی کرونا نه تنها در ایران که در سایر نقاط جهان هم تمام نشده است، تصریح کرد: باید مراقبت‌های بهداشتی را تشدید کنیم.

تجربه پاندمی کرونا در کشور نشان داده است که سویه های جدید در دنیا، با تأخیر و فاصله حداقل یک ماهه وارد ایران شده اند و همین موضوع می‌تواند در مورد سویه جدید نیز صدق کند. بنابراین، باید از همین حالا منتظر ورود سویه جدید به کشورمان باشیم.

نکته‌ای که نباید از آن غافل شویم، تجربیاتی است که از پاندمی کرونا کسب کزده ایم و باید به کار بگیریم. رعایت سفت و سخت پروتکل‌های بهداشتی، تشدید مراقبت‌های مرزی، تاکید بر واکسیناسیون و…، از جمله مهم‌ترین اقدامات در راستای کاهش تلفات سویه جدید خواهد بود.