افراد با ریسک بالا منتظر تولید واکسن‌های به روز شده کرونا نباشند - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
افراد با ریسک بالا منتظر تولید واکسن‌های به روز شده کرونا نباشند

کارشناسان کالج پزشکی ویل کورنل در ایالات متحده اظهار داشتند: افرادی که بیشتر در معرض خطر ابتلا به کووید-۱۹ هستند، منتظر تولید واکسن های به روز شده کرونا نباشند.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از ایسنا، پنج کارشناس واکسن به خبرگزاری رویترز گفتند: افرادی که در معرض خطر ابتلا به نوع شدید بیماری کووید-۱۹ هستند و هنوز دومین دُز یادآور واکسن را دریافت نکرده اند، نباید منتظر نسل بعدی واکسن هایی باشند که سویه اُمیکرون را هدف قرار می دهد و باید از واکسن‌های موجود استفاده کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در بسیاری از کشورها از جمله ایالات متحده زیر سویه اُمیکرون موسوم به BA.۵ در حال افزایش است اما واکسن های موجود همچنان در برابر بستری شدن در بیمارستان و کاهش خطر مرگ موثر هستند.

همچنین با توجه به تکامل ویروس در حال حاضر مشخص نیست در فصل پاییز چه سویه‌ای از ویروس به طور گسترده منتشر می‌شود یا اینکه آیا واکسن‌های جدید با زیر سویه‌های BA.۴/۵ و BA.۱ مطابقت خواهند داشت؟

دکتر “جان مور”، استاد میکروبیولوژی و ایمونولوژی در کالج پزشکی ویل کورنل گفت: اگر به تزریق دُز یادآور نیاز دارید نسبت به تزریق آن اقدام کنید.

در ایالات متحده، تنظیم‌کنندگان مقررات دارویی از شرکتهای فایزر و مدرنا درخواست کرده‌اند تا دُزهای یادآوری از واکسن را تولید کنند که زیر سویه‌های BA.۴ وBA.۵ و همچنین ویروس اصلی را هدف قرار دهند.

همچنین تنظیم کنندگان مقررات دارویی در اروپا اعلام کرده‌اند که تمایل دارند از دُزهای یادآور مبتنی بر اُمیکرون که زودتر در دسترس اروپا باشد، استفاده کنند.

تنظیم‌کنندگان مقررات دارویی ایالات متحده امیدوارند واکسن به روز شده که سویه اصلی کرونا و سویه اُمیکرون را هدف قرار میدهد محافظت گسترده‌تری در برابر سویه‌های آتی ایجاد کند.

کارشناسان تاکید دارند با توجه به افزایش کنونی موارد ابتلا و کاهش مصونیت افراد، بهترین دُز یادآور برای افرادی که در معرض خطر هستند، واکسنی است که در دسترس قرار دارد.