تلاش برای درمان کووید خفیف - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
تلاش برای درمان کووید خفیف

با توجه به این که هیچ داروی مورد تایید، برای بهبود کرونای خفیف وجود ندارد، دانشمندان به دنبال درمان بیمارانی هستند که مبتلا به این نوع کرونا هستند.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از روزنامه خراسان، سازمان جهانی بهداشت (WHO) برای افرادی که به کرونای شدید مبتلا هستند یا در معرض خطر بستری شدن در بیمارستان قرار دارند روند درمانی مشخصی دارد اما متاسفانه برای درمان کرونای خفیف هیچ دارو و توصیه ای درخصوص این که چه چیزی باید مصرف کنند ارائه نداده ‌است.

محدود شدن گسترش بیماری

شاید درمان گلودرد و برگشت حس بویایی راحت به نظر برسد، اما داروهای کرونای خفیف مشخص نیست و پیشرفت در این مسیر می تواند نقطه عطفی در همه گیری کرونا باشد زیرا چنین درمانی نه تنها منابع انسانی را زودتر به زندگی خود باز می‌گرداند، بلکه می تواند گسترش بیماری را هم محدود کند و عفونت های کمتر به معنای فرصت های کمتری برای جهش ویروس است، بنابراین کشف دارو برای بهبود کرونای خفیف می‌تواند از ظهور سویه‌های جدید جلوگیری کند.

همه در معرض خطر هستیم

مارک فلدمن، ایمونولوژیست از دانشگاه آکسفورد، به مزیت دیگری اشاره می‌کند: «با درمان کرونای خفیف، محققان به طور کامل عوامل خطری را که منجر به بیماری شدید می‌شود، حذف می کنند. درمان‌های گسترده برای بیماری‌های خفیف، می‌تواند جان افرادی را که نمی‌دانند در معرض خطر هستند نجات دهد. واقعیت این است که همه در معرض خطر هستند.»

تحقیقات درمان کرونای خفیف

محققان در اوایل سال ۲۰۲۱، زمانی که واکسیناسیون در حال گسترش بود و به نظر می‌رسید که همه‌گیری به سمت کرونای خفیف می رود افراد ۳۰ سال به بالا را از جمله افراد واکسینه شده مورد بررسی قرار دادند تابفهمند که آیا داروهایی چون فلووکسامین که برای درمان افسردگی استفاده می شود، می‌تواند به افراد برای عبور از کووید ۱۹ خفیف کمک کند. محققان به دنبال این بودند که آیا درمان‌ها علایم مبتلایان را زودتر برطرف و به آن‌ها کمک می‌کند سریع‌تر به زندگی خود بازگردند؟

در آزمایش های انجام شده نه داروی ضد انگلی، ایورمکتین و نه داروی آسم، فلوتیکازون تحت شرایطی که تیم آزمایش کردند، بهبودی را تسریع نکرد.

نوع جدیدی از ضد ویروس در راه است

اگرچه آزمایش‌های قبلی جواب نداد اما دانشمندان معتقدند، نوع جدیدی از ضد ویروس می‌تواند کووید-۱۹ خفیف را درمان کند. بیشتر ویروس ها برای به دست آوردن شکل سه بعدی خود به مولکول های قند نیاز دارند و از میزبان خود برای شکل‌دهی این مولکول ها استفاده می‌کنند. قندهای اصلاح‌شده به نام iminosugars می‌توانند تشکیل ذرات ویروسی را مختل کنند.دکتر فلدمن یکی از محققان این پروژه که در حال تولید iminosugars است، می‌گوید:« آن‌ها می‌توانند سیر بیماری و تولید مثل و انتشار ویروس را محدود کنند و کاندیدای خوبی برای درمان خفیف کووید ۱۹ باشند.

از آن جا که آن‌ها به جای هدف قرار دادن مستقیم ویروس، مولکول های میزبان را از بین می‌برند، بعید است که مقاومت را تحریک کنند،این دقیقاً همان چیزی است که بیماران می‌خواهند.»شرکت دارویی Emergent BioSolutions در Gaithersburg، مریلند، به تازگی مشخصات ایمنی iminosugars را آزمایش و راه را برای آزمایش‌های بالینی باز کرد. ریموند دوک که او استاد در دانشگاه آکسفورد است و در تولید iminosugars مشارکت دارد، می‌گوید:«چنین آزمایش‌هایی می‌تواند طی دو سال تکمیل شود.»

تحقیقات ادامه دارد

میلز که محقق اصلی کارآزمایی TOGETHERبا هدف یافتن داروهای مقرون به صرفه موجود برای درمان کووید-۱۹ است، می‌گوید: «اگر پزشکان تشویق به تجویز دارو برای بیماری‌های خفیف نشوند، بعید است تحقیقات درباره چنین داروهایی مفید باشد. او از سازمان بهداشت جهانی خواسته است که همان قدر که به بهبود کرونای شدید توجه می‌کند به درمان کرونای خفیف هم اهمیت دهد.»