غلظت خون در ریسک مرگ ناشی از کووید ۱۹ نقش دارد - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
غلظت خون در ریسک مرگ ناشی از کووید ۱۹ نقش دارد

یک مطالعه جدید نشان می دهد که غلظت خون افراد در صورت ابتلا به کووید ۱۹ می تواند نشان دهد که آنها چقدر در معرض مرگ قرار دارند.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از مهر ، محققان دریافتند بیماران بستری شده با کووید ۱۹ که ویسکوزیته خون بالاتری دارند در معرض خطر بیشتر مرگ ناشی از عوارض مرتبط با کووید هستند.

به گزارش مدیسن نت،این مطالعه اهمیت بررسی ویسکوزیته خون در بیماران کووید ۱۹ را در مراحل اولیه بستری شدن در بیمارستان نشان می‌دهد، که به راحتی از طریق کارهای معمول آزمایشگاهی به دست می‌آید.

دکتر «رابرت روزنسون»، نویسنده این مطالعه و مدیر اختلالات قلبی متابولیک سیستم سلامت سینای در نیویورک، گفت: «نتایج می‌تواند به تعیین بهترین دوره درمانی برای بیماران در معرض خطر و به بهبود عوارض کمک کند.»

مدتی است مشخص شده است که کووید ۱۹ خطر لخته شدن خون را، به ویژه در بین افرادی که خون غلیظ‌تری دارند، افزایش می‌دهد.

به گفته محققان، این اولین مطالعه در مقیاس بزرگ بود که سعی در استفاده از ویسکوزیته خون برای پیش بینی خطر مرگ در بین بیماران کرونایی داشت.

برای این مطالعه، محققان داده‌های بیش از ۵۶۰۰ بیمار بستری شده کرونایی را بین فوریه ۲۰۲۰ و نوامبر ۲۰۲۱ تجزیه و تحلیل کردند.

محققان دریافتند که بیماران بستری در بیمارستان با ویسکوزیته خون بالاتر در شریان‌هایشان ۶۰ درصد مرگ و میر بیشتری داشتند، در حالی که خون غلیظ‌تر در کوچک‌ترین رگ‌ها خطر مرگ را تا ۳۲ درصد افزایش می‌دهد.

روزنسون خاطرنشان کرد: «ما در حال حاضر در حال بررسی اثرات هپارین درمانی برای کاهش خطر عوارض در طول عفونت‌های حاد کووید ۱۹ هستیم که ممکن است برای افرادی که ویسکوزیته خون بالایی دارند مفید باشد.»