سقوط رعایت پروتکل‌ های بهداشتی به زیر ۴۰ درصد - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
سقوط رعایت پروتکل‌های بهداشتی به زیر ۴۰ درصد

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با اشاره به لزوم اتخاذ تدابیر جدید در برابر روند افزایشی کرونا در کشور از سقوط شدید پروتکل‌ ها به زیر ۴۰ درصد خبر داد.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از ایلنا، «محسن فرهادی» معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با اشاره به افزایش موارد کرونا در کشور اظهار کرد: در شرایط فعلی که تعداد بیماران شناسایی شده و بستری در حال افزایش است، باید یکسری تدابیر لازم اندیشیده و به اجرا درآیند.

وی افزود: در حال حاضر زیر سویه BA. 5 اومیکرون بسیاری از کشور ها را تحت پوشش خود قرار داده است و موارد آن به وضوح در حال افزایش است. اکنون چیزی که واضح و روشن است مهمترین راه‌ های مقابله با این زیر سویه است که مهمترین آن تکمیل واکسیناسیون و تزریق دوز یادآور آن است. فردی که دوز دوم را تزریق کرده است، باید دوز سوم و فردی که دوز سوم را تزریق کرده است چنانچه شش‌ ماه از آن می‌گذرد نیز دوز چهارم را تزریق کند.

فرهادی بیان کرد: راه دوم مقابل با این زیرسویه استفاده از ماسک در فضای بسته است. استفاده از ماسک در فضا های بازی که درآن تجمع وجود دارد، توصیه می‌ شود. در شهر هایی که وضعیت آن‌ ها قرمز و نارنجی شده است، استفاده از ماسک در هر دو فضای باز و بسته به ویژه نقاطی که در آن تجمع وجود دارد مورد تأکید است.

وی در ادامه با بیان اینکه از هفته آینده مراسم عید غدیر و بازگشت حجاج را پیش رو داریم، گفت: همچنین با فرا رسیدن ماه محرم، مراسم‌ های دهه اول محرم و عزاداری‌ ها و راهپیمایی اربعین پیش روی ما است. در این رابطه مباحث گوناگونی در کمیته‌ های متعدد ستاد ملی کرونا مطرح شده است. آن چیزی که به وزارت بهداشت بازمی‌گردد این است که تیم‌ های بازرسی را تشدید کنیم و از طرفی اعلام آماده باش کرده‌ ایم تا اگر خدایی نکرده وارد پیک هفتم شدیم نظارت‌ ها را افزایش دهیم. با این حال امیدواریم که به اعمال محدودیت‌ های جدید نرسیم.

وی بیان کرد: امیدواریم با خودمراقبتی‌ ها و عمل به توصیه‌ های بهداشتی برای افرادی که از حج باز می‌گردند، یا در مراسم‌ های عزداری محرم شرکت کرده و به راهپیمایی اربعین می‌روند، افراد سلامت خود را حفظ کنند. در حال حاضر مسأله تنها کرونا نیست، بلکه بیماری‌ های دیگری مانند وبا، تب کریمه کنگو و بیماری‌ های مشابه نوپدید دیگر نیز هست که باید جلوی آن‌ ها را بگیریم.

فرهادی با بیان اینکه تیم‌ های بازرسی مرکز سلامت محیط و کار نیز همچنان به محدوده‌ هایی که باید دستورالعمل‌ های بهداشتی را رعایت کنند ورود می‌کنند، گفت: امیدواریم با این راهکار ها درصد سقوط کرده رعایت پروتکل‌ های بهداشتی دوباره افزایش پیدا کند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر میزان زدن ماسک در شهر های بزرگ به ۲۹ درصد رسیده است، همچنین میانگین کلی رعایت پروتکل‌ های بهداشتی به ۳۶ درصد یعنی زیر ۴۰ درصد سقوط کرده است. طیف رعایت پروتکل‌ ها از ۲۲ درصد در برخی از شهر ها تا زیر ۶۰ درصد است. این مینیمم و ماکسیمم در خصوص رعایت پروتکل‌ های بهداشتی تا حد زیادی به هم نزدیک شده و این نگران کننده است. قبلا مینیمم ما ۵۰ درصد بود و ماکسیمم ۹۰ درصد اما الان متأسفانه ماکسیمم رعایت پروتکل‌ های بهداشتی مینیمم قبل است.

وی در ادامه با بیان اینکه بیشترین شکایت‌ ها برای‌عدم رعایت پروتکل‌ های بهداشتی از نانوایی‌ ها است، گفت: پس از آن رستوران‌ ها، تالار های پذیرایی و باشگاه‌ های ورزشی بیشترین پروتکل‌ شکنی را دارند.

فرهادی یادآور شد: در زمان پیک قبلی کرونا مصوبه‌ای با عنوان مدیریت هوشمند کرونا در ستاد ملی کرونا وجود داشت که بر اساس آن قرار بود نخست تنها خدمات اجتماعی به واکسن‌ زده‌ ها داده شود و دوم اینکه رصد بیماری هم از طریق سامانه ایران من صورت بگیرد در حال حاضر حمل و نقل و تئاتر ها به این سامانه وصل هستند و امیدواریم کنسرت‌ های موسیقی، سینما ها، باشگاه‌ های ورزشی و استخر ها نیز به آن وصل شوند کما اینکه مصوبه آن هم اخیرا انجام شده است. الان کمیته امنیتی، اجتماعی وزارت بهداشت که ذیل ستاد ملی کرونا فعال است تلاش می‌کند تا تمام خدمت دهندگان به سامانه ایران من متصل شوند و با وارد کردن کد ملی افراد، انجام واکسن کامل، بیمار بودن و نبودن آن‌ ها در کوتاه‌ ترین زمان اعلام شود.