درمان غیردارویی وسواس فکری

سوال

با سلام . مشکل من وسواس فکری هست که دارم . مثلا اگه فردی جمله ای به من بگه تا ماهها تو ذهنم میمونه و با خودم تکرار میکنم و بهش فکر میکنم … همیشه کمال گرا هستم و اگه کاری ایده آل انجام نشه اعصابم حسابی به هم میریزه و مدت ها به خاطرش عذاب وجدان شدید دارم. تقریبا هر روز این عذاب وجدان عذابم میده. واقعا خنده داره مثلا با خودم میگم چرا فلان جا فلان جمله رو گفتم در حالی که اون جمله اصلا بد نبوده ها مثلا پرسیدن ساعت از کسی! !!

چرا یه جور دیگه نگفتم!!!! دیگه اینکه به بعضی مسائل ذهنم گیر میده و ولم نمیکنه خلاصه اینکه خیلی دارم سختی میکشم هر روز استرس دارم و از خونه بیرون نمیرم چون میترسم با مسئله ای مواجه بشم که چندین ماه به خاطرش عذاب وجدان داشته باشم.خسته شدم آیا درمان غیردارویی برای ذهن بیمار من وجود داره؟

پاسخ دارد 2
مدیر سایت 5 سال 1 پاسخ 4704 بازدید

پاسخ ( ۱ )

  1. سلام. همانطور که خودتوهم اشاره کردید این یک نوع وسواس فکریه. وسواس یک فکر مزاحم تکرار شونده است که میتواند به اعمال تکرار شونده ای منجر شود و ساعتها وقت فرد را بگیرد. این بیماری هم درمان غیر دارویی دارد هم دارویی. که درمان دارویی ساده تر و کم هزینه تر است. در حالی که درمان غیر دارویی هم برای بیمار هزینه بیشتری دارد و هم اینکه باید سالها هفته ای دو تا سه جلسه هر جلسه یک تا یک و نیم ساعت در جلسات مشاوره شرکت کند تا نتیجه لازم را بگیرد. اما در درمان دارویی اگر به مدت دو سال مراجعه مستمر داشته باشد درمان کامل میشود و داروها بتدریج قطع میشود و وابستگی ندارد.

    پروفایل دکتر علی رفیعی

    این پاسخ مورد تایید است.