پرسش و پاسخ رایگان از پزشک

خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

ارسال پروفایل

خوابیدن با لنز چشم ممنوع!

آموزش پزشکی ۱۳۹۷/۰۶/۰۲

خوابیدن با لنز چشم ممنوع!

بانک پزشکان: وقتی خواب چشم‌ها را گرم می‌کند و پلک‌ها سنگین می‌شوند، باز کردن پلک و خارج کردن لنزهای چشم کار چندان جذابی نیست.
اما باور کنید به سختی‌اش می‌ارزد چراکه به گفته مرکز بیماری‌های آمریکا، خوابیدن با لنزهای تماسی می‌تواند احتمال عفونت چشمی را ۸ برابر افزایش دهد.

بر اساس آمارهای موجود ۴۵ میلیون آمریکایی از لنزهای اصلاحی استفاده می‌کنند و عفونت‌های چشمی می‌توانند باعث آسیب دائمی به چشم شوند.
حدود ۷۵ درصد آمریکایی‌ها دچار ضعف بینایی هستند که بیشترشان از عینک استفاده می‌کنند اما ۱۱ درصدشان از لنزها برای اصلاح ضعف بینایی خود استفاده می‌کنند.

لنزهای تماسی نسبت به عینک، خوبی‌هایی دارد؛ به خصوص برای ورزشکارها یا افرادی که در فضاهای باز کار می‌کنند و به این ترتیب امکان شکستن عینک و دردسرهایش وجود ندارد.

اما چشم‌ها عضو بسیار حساسی هستند که علاوه بر تغذیه خوب، نیاز به تعادل نمک و اکسیژن دارد. لنزهای تماسی به بهبود بینایی کمک می‌کنند اما یکی از عوارض لنز می‌تواند خفگی کره چشم باشد؛ به خصوص اگر برای مدت طولانی روی چشم بمانند.

بدون اکسیژن کافی، چشم‌ها در مقابل تمام حرکات باکتری‌ها حساس می‌شوند؛ چه باکتری‌هایی که به صورت مسالمت‌آمیز روی پوست یا در دهان زندگی می‌کنند، و چه بقیه باگ‌ها (موجودات میکروسکوپی) مثل سرخجه یا حتی بیماری‌های مقاربتی که هیچ ربطی به چشم ندارند.

پرده ملتحمه که خارجی‌ترین غشای مخاطی چشم است، سطح آن را پوشانده و به طور معمول می‌تواند از چشم در برابر مهاجم‌ها دفاع کند. اما کمبود اکسیژن این سیستم دفاعی را ضعیف کرده و باعث باز شدن سوراخ‌های ریز روی سطح قرنیه می‌شود و به این ترتیب راه برای نفوذ باکتری‌ها باز می‌شود.

به همین خاطر انجمن پیشگیری از بیماری‌های آمریکا نسبت به خوابیدن با لنزهای تماسی هشدار داده است؛ ماندن لنز تماسی روی چشم در طول ساعات طولانی خواب می‌تواند بیشترین آسیب را به چشم‌ها برساند.

منبع: DailyMail

ساختمان پزشکان و مشاوران

دکتر سیما طادی – جراح و متخصص زنان و زایمان

دکتر سیما طادی

جراح زنان و زایمان
دکتر احسان صادقی نژاد – دندانپزشک کودکان و بزرگسالان

دکتر احسان صادقی‌نژاد

دندانپزشک کودکان
دکتر بابک باب شریف – پلاستیک چشم و استرابیسم

دکتر بابک باب شریف

پلاستیک چشم و استرابیسم
دکتر نیما شفیعی دندانپزشک ایمپلنت

دکتر نیما شفیعی

دندانپزشک ایمپلنت
دکتر علی رفیعی روانپزشک مشاوره خانواده

دکتر علی رفیعی

روانپزشک و مشاوره
لیست سوالات پزشکی - پرسش و پاسخ پزشکی
اینستاگرام بانک پزشکان

تبلیغات

ارسال نظر

 • سوال پزشکی دارم - پاسخ سوالات پزشکی شما در بانک پزشکان

  سوال پزشکی دارم - پاسخ سوالات پزشکی شما در بانک پزشکان

  با در ۱۳۹۸/۱۱/۱۱ - 0 نظرات

  افراد زیبادی با ما تماس می گیرند و می گویند می خواهیم سوال پزشکی خود و آشنایانم را از شما یپرسم و یا اینکه در بخش نظرات سوالات پزشکی و سلامت زیادی مطرح می شود. به همین منظور تصمیم گرفتیم بخش پرسش و پاسخ پزشکی سایت بانک پزشکان را راه اندازی کنیم تا بتوانیم تمامی […]

 • ویروس کرونا

  ویروس کرونا

  با در ۱۳۹۸/۱۲/۱۲ - 0 نظرات

  ویروس کرونا انسانی موجب سرماخوردگی شده و در گاستروانتریت نوزادان دخالت دارند. ویروس کش خاصی برای عفونت های کرونا ویروس وجود ندارد. فیلم پیشرفت کرونا گویا این واقعیت است. دستورالعمل مراقبت بیمار مشکوک به کورونا ویروس جدید را وزارت بهداشت و درمان منتشر نموده است. یک کرونا ویرا باعث شیوع جهانی و سندروم تنفسی حاد […]

کلینیک بانک پزشکان